Як отримати закордонний паспорт в Україні? Необхідні документи та особливості оформлення

Коли виїзд за кордон – актуальна потреба для громадянина, отримання закордонного паспорта стає необхідністю. У зв’язку з недавніми змінами в українському законодавстві були оновлені вимоги до документів для оформлення закордонного паспорта та порядку його видачі.

ДАЛЕЕ

ЯКІ ДОКУМЕНТИ ПОТРІБНІ ДЛЯ ЗАКОРДОННОГО ПАСПОРТУ В УКРАЇНІ?
Правила перетину кордонів держави регламентуються Законом України «Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України». Згідно з цим законом, громадянам України для переміщення через її межі необхідно оформляти спеціальний документ – закордонний паспорт.

Для його отримання необхідно звернутися у відповідну інстанцію. У пошуках, де оформити цей документ, деякі громадяни звертаються до турагентства або юридичні фірми. Однак отримати закордонний паспорт можна самостійно, звернувшись в ОВІР, причому зробити це можна не тільки за місцем проживання, але і в будь-якому зручному для громадянина відділі віз та реєстрації. Ось які потрібні документи для закордонного паспорта в Україні, якщо в 2016 році громадянин отримує вперше:

оригінал внутрішнього паспорта;
по 2 фотокопії з 1-ї, 2-ї та 11-ї сторінок;
документ про присвоєння ідентифікаційного коду та його ксерокопія.
Далі в Овірі заповнюється стандартне заяву на видачу закордонного паспорта, бланк для якого видає працівник установи. Від чоловіків можуть зажадати пред’явити військовий квиток або довідку з військового комісаріату, тому на всяк випадок ці документи краще мати при собі. Фотографії робляться при подачі документів працівниками Вгірфо.

На початку 2016 року в українське законодавство були внесені зміни, згідно з якими при поданні документів на закордонний паспорт в Україні з 2017 року не потрібно пред’являти довідку про несудимість, як це було раніше.

Скільки чекати готового документа, залежить від того, наскільки терміново він необхідний. Мінімальний термін, за який можна оформити закордонний паспорт – 3 робочих дні, максимальний – 21 робочий день. Від терміновості оформлення залежить і ціна процедури, яка варіюється в залежності від регіону.

Перед тим як оформити закордонний паспорт, необхідно перевірити в своїх документах наступні моменти:

ксерокопія податкового номера повинна бути зроблена на окремій сторінці;
прізвище в паспорті і в ідентифікаційному коді збігається – особливо це стосується жінок, міняли прізвище після заміжжя;
останнє місце реєстрації проставлено в паспорті більше, ніж 6 місяців тому. Якщо адреса був змінений менш ніж півроку тому, необхідна довідка з Жеку.
Громадяни, які вирішили подати документи на закордонний паспорт не за своїм місцем реєстрації, а в іншому місті або області, будуть чекати трохи довше – зазначена ними інформація буде уточнюватися за місцем їх реєстрації.

Оплачувати оформлення закордонного паспорта потрібно тільки після того, як всі подані документи були перевірені. Квитанції про оплату держмита також подаються в ОВІР разом з іншими документами.

ЯКІ ПОТРІБНІ ДОКУМЕНТИ ДЛЯ ДИТЯЧОГО ЗАКОРДОННОГО ПАСПОРТА В УКРАЇНІ У 2017 РОЦІ?
З 2015 року Державна міграційна служба України прийняла рішення видавати спеціальні дитячі закордонного паспорта. Оформлення з внесенням фото і даних дитини в закордонний паспорт батьків більше проводити не будуть, але якщо такі відмітки в паспорті батьків вже зроблені, вони будуть діяти ще 3 роки з моменту введення нового правила, тобто до 2018 року.

Які документи потрібні для оформлення закордонного паспорта на дитину? Для дітей віком до 12 років потрібно надати:

свідоцтво про народження дитини та її фотокопію;
ксерокопії паспортів батьків – громадян України, або того з батьків, який є громадянином України;
заяву від кожного з батьків на оформлення проїзного документа для дитини;
2 глянцевих фото формату 35 мм × 45 мм та 1 глянсове фото 10 × 15 см (для сканування), всі фотографії повинні бути ідентичні між собою.
По досягненні дитиною віку 16 років необхідно, крім перерахованих документів, надати копію паспорта дитини і його ідентифікаційний код разом з фотокопією.

Дитині до 14 років оформляється стандартний закордонний паспорт, в який не вносяться біометричні дані; якщо закордонний паспорт є біометричним, то чіп для дітей до 14 років залишається незаповненим. Після досягнення 14-річного віку в закордонний паспорт дитини можуть бути внесені дані про його відбитки пальців, але тільки за згодою батьків.

При оформленні закордонного паспорта для дитини до 12 років його особиста присутність необов’язкова – візит в ОВІР і оформлення документів здійснюють батьки. Діти старше 12 років особисто присутні при подачі документів у супроводі батьків. Дитячий закордонний паспорт, виданий дитині віком до 16 років, дійсний 4 роки, оформлений по досягненню 16-річного віку – 10 років.

ПРОЦЕДУРА ОФОРМЛЕННЯ БІОМЕТРИЧНОГО ЗАКОРДОННОГО ПАСПОРТА
Біометричний закордонний паспорт являє собою документ, в обкладинку якого вбудований електронний чіп, який зберігає унікальну інформацію про дані власника. На чіп вносяться такі відомості:

власне паспортні дані;
оцифрований знімок особи;
підпис власника в цифровому варіанті;
скановані відбитки вказівних пальців.
Документ нового зразка в Україні має таку ж синю обкладинку і формат, що і звичайний закордонний паспорт. На наявність чіпа позначка вказує на його обкладинці.

Які документи потрібні для отримання закордонного паспорта з біометричним чіпом? Для цього необхідно подати такий комплект документів:

внутрішній паспорт і 2 фотокопії сторінок під номером 1, 2 та 11;
ідентифікаційний код і його фотокопія;
при переоформленні паспорта – пред’явити закордонний паспорт з терміном дії. Здавати його необов’язково – наприклад, якщо там є необхідні для роботи віза;
у чоловіків призовного віку можуть зажадати довідку про взяття на облік у військкоматі;
квитанція про оплату держмита.
Перед тим як отримати закордонний паспорт в Україні, що включає в себе чіп, необхідно пройти такі процедури:

Зробити фото – цим займаються самі співробітники Вгірфо.
Пройти сканування відбитків вказівних пальців.
Дати зразок підпису на планшеті з подальшою оцифруванням.
Заповнити заяву на спеціальному бланку.
Оформлення біометричного паспорта виключає використання послуг фірм або інших людей – всі процедури повинні бути пройдені особисто власником документа.

Готовий документ потрібно чекати практично стільки ж, скільки і звичайний закордонний паспорт – від 3-х днів при надтерміновому оформленні до 20 робочих днів при нетермінових. Швидкість оформлення позначається на ціні – за терміновість знадобиться заплатити приблизно в 2 рази більше.

ЯКИЙ ЗАКОРДОННИЙ ПАСПОРТ КРАЩЕ ОФОРМИТИ БІОМЕТРИЧНИЙ АБО ЗВИЧАЙНИЙ?
Плюси введення біометричних паспортів, крім слідування європейським стандартам, для власника документа такі:

захист від використання документа іншою особою (наприклад, у випадку крадіжки);
висока складність підробки;
швидке проходження митного контролю.
При проходженні прикордонного контролю вся інформація зчитується за секунди з допомогою безконтактного сканера. З небиометрических паспортів всю інформацію необхідно вводити вручну з клавіатури.

БЕЗВІЗОВИЙ РЕЖИМ З ЄВРОСОЮЗОМ: ЩО ВАРТО ЗНАТИ
Після голосування в Європарламенті 6 квітня 2017 року переважною більшістю депутатів було прийнято рішення про надання безвізового режиму в’їзду громадян України в країни ЄС. У зв’язку з цим слід уточнити деякі умови перетинання державного кордону українськими туристами, які вже на початку червня зможуть в безвізовому режимі відвідати країни Шенгенської зони.

Необхідні документи для в’їзду в країни ЄС:
Біометричний закордонний паспорт
Зворотний квиток в Україну
Підтвердження мети поїздки (документально)
Передбачуване місце проживання (документально)
Достатню платоспроможність (документально)
Медичний (туристичний) страховий поліс
Поліс міжнародної «автоцивілки» Green Card (при перетині кордону на автомобілі)
Особливо варто відзначити, що громадяни, які мають відкриту Шенгенську візу та закордонний паспорт старого зразка, зможуть перетинати кордони Євросоюзу до закінчення терміну дії візи та/або закордонного паспорта. Надалі їм потрібно зайнятися оформленням біометричного закордонного паспорта України.

Перелік країн, відкритих для безвізового в’їзду українцями
Австрія
Бельгія
Болгарія
Німеччина
Греція
Данія
Ісландія
Іспанія
Італія
Республіка Кіпр
Латвія
Литва
Естонія
Ліхтенштейн
Люксембург
Мальта
Нідерланди
Норвегія
Польща
Португалія
Румунія
Словаччина
Словенія
Угорщина
Фінляндія
Франція
Хорватія
Чехія
Швейцарія
Швеція.
Причини для відмови у перетині кордону з ЄС
Відсутність документально підтвердженої мети поїздки
Недостатня платоспроможність туриста
Турист включений у список осіб, яким заборонений в’їзд в країни Євросоюзу